سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

نقش تاریخی امام خمینی(ره) در تغییر هویت سیاسی ایران از استعمار به استقلال

دهه 40 را یک دهه بسیار سرنوشت‌ساز و بسترساز ایجاد یک هویت سیاسی جدید در ایران به‌جهت ظهور روشنفکران و بزرگان‌ مسلمان در کشور دانست و گفت: امام خمینی(ره)‌ نقش به‌سزایی در تغییر هویت سیاسی ایرانیان از استعمار به استقلال داشتند.

به گزارش روخان، «شهره پوررمضان» فعال فرهنگی و سیاسی استان‌ گیلان در نشست تخصصی شناخت اندیشه امام خمینی‌ (ره) به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) با اشاره به ضرورت شناخت شخصیت تاریخی امام خمینی (ره) به عنوان مصلح بزرگ جهان اسلام در قرن بیستم اظهار داشت: متاسفانه هنوز عقلانیت درست سیاسی و اجتماعی امام خمینی(ره) تبیین نشده و در بین نسل جوان امروز به درستی ترویج داده نشده است .

وی با بیان اینکه برخی پژوهشکده‌های علمی دنیا در غرب و شرق عالم صرفاً در حال شیعه‌شناسی،‌ خمینی شناسی و شناخت راهبرد و عقلانیت امام خمینی(ره) هستند، گفت: این میزان جدیت در شناخت اندیشه‌های بی‌نظیر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در دنیا قابل تامل است.

فعال فرهنگی و سیاسی استان‌ گیلان با بیان اینکه به دلیل نفوذ تفکر غربی برخی از جوانان نسل امروز از شناخت حقیقی اندیشه امام خمینی(ره) مغفول مانده‌اند گفت: گیلان از استان‌هایی است که در مباحث مربوط به مشروطه تاثیرگذار بوده است لذا این پیشینه تاریخی ضرورت افزایش تفکرات آگاهی سیاسی و مقابله با استعمار بیگانگان تاریخی مردم گیلان را در بین جوانان دو چندان کرده است.

پوررمضان با بیان اینکه غرب‌زدگی منجر به عدم شناخت حقیقت تاریخی می‌شود، افزود:تبعیت تام از رسانه‌های معاند در جنگ شناختی که دشمن ادراک مخاطب را در نظر گرفته است منجر به این شد تا بسیاری از حقایق تاریخی از جمله شناخت شخصیت والای امام خمینی (ره) به درستی در بین نسل جوان تبیین نشود.

وی، دهه ۴۰ را یک دهه بسیار سرنوشت‌ساز و بسترساز ایجاد یک هویت سیاسی جدید در ایران به‌جهت ظهور روشنفکران و بزرگان‌ مسلمان در کشور دانست و گفت: امام خمینی(ره)‌ نقش به‌سزایی در تغییر هویت سیاسی ایرانیان از استعمار به استقلال داشتند.

این کارشناس ارشد علوم سیاسی با اشاره به پیشینه سیاسی ایران و تاثیرگذاری روحانیت در عرصه‌های مختلف اظهار کرد: اگر به تاریخ بنگریم، شخصیتی همچون میرزای شیرازی با یک فتوا توانست ایران را از چنگال استعمار نجات دهد یا شخصیتی همچون آیت‌الله کاشانی نقش مهمی در ملی شدن صنعت نفت ایران داشتند و آیت‌الله مدرس که سیاست شوم رضاخان را رسوا کرد و همه این موارد نشان‌‌دهنده نقش روحانیت در عرصه‌های مهم بوده و ثابت کرد که اسلام خاصیت سیاسی دارد.

پوررمضان با تاکید بر ضرورت امام‌شناسی و تبیین وصیت‌نامه امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: امام(ره) با تبیین مبحث ولی‌فقیه و رسوا ساختن سیاست‌های شومی همچون کاپیتولاسیون، ثابت کردند که اسلام خاصیت سیاسی دارد.

وی نجات ایران از سلنطت موروثی بعد از ۲۵۰۰ سال و رفتن به سمت نظام جمهوری را از کارهای بزرگ امام خمینی(ره) دانست و بیان کرد: دشمنانِ نظام در حالی برای ما نسخه سلطنتی می‌پیچند که خودشان سال‌هاست به سمت نظام جمهوری به‌عنوان یک نظام مدرن در جهان رفته‌اند.

این کارشناس ارشد علوم سیاسی با بیان اینکه کشورهایی مانند فرانسه با چندین انقلاب به سمت نظام جمهوری رفت افزود: امروزه نظام جمهوری به عنوان یک نظام مدرن در جهان مطرح است.

انتهای پیام/

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://news.souma.ir/?p=12730

اخبار مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *